Axtalk header image 1

VIDEO: Eva Krutmeijer – Nobelpristagare möts för en hållbar planet

mars 31st, 2011 · No Comments

Namnet på mötet speglar allvaret och möjligheterna i den unika sammankomst som sker i Stockholm den 16-19 maj, 2011. Då återser ett tjugotal Nobelpristagare Stockholm, flera för första gången sedan de blev förärade Nobels bevis ur Kungens hand. Den här gången är det med anledning av 3rd Nobel Laureate Symposium on Global Sustainability. Under nära två dagar möts förtio av vetenskapernas spjutspetsar inom hållbar utveckling. Tillsammans formulerar de ett memorandum med en ny vision för jordens hållbara utveckling och välstånd. Dokumentet lämnas till FNs panel för Global Hållbarhet som kommer till Stockholm den 18 maj.

The Stockholm Dialogue on Global Sustainability – Seizing Planetary Opportunities

På Dramaten den 19 maj kommer några Nobelpristagare möta entreprenörer, studenter, representanter från samhälls-, näringslivs- och kultursektorn, m fl. I form av paneldebatter, speed dating och nätverkande skapas Stockholms Dialogen om Global Hållbarhet. Nobelpristagarna Nadime Gordimer och Mario Molina deltar. Liksom Janine BenyusJohan Rockström och många fler. Den här delen av Symposiet sker delvis med stöd från Antonia Ax:son Johnsons Stiftelse för Miljö och Utveckling.

Axtalk mötte Eva Krutmeijer, Symposium General Manager på SEI, som berättar om 3rd Nobel Laureate Symposium on Global Sustainability.

Anders Bjers / Axtalk

Tags: 3rd Nobel Laureate Symposium on Global Sustainability · Biomimetik · video

0 responses so far ↓

  • There are no comments yet...Kick things off by filling out the form below.

Leave a Comment