Axtalk header image 1

Intervju: Axtalk möter Chris Allen – Biomimicry Institute

november 2nd, 2009 · No Comments

Den organisation som arbetat längst i världen med begreppet biomimetik är Biomimicry Institute i Montana, USA. På BioInspiredForum presenterade Christopher Allen de två delar av institutet som han leder: Biomimicry Guild och AskNature.org.

AskNature är en tjänst på webben som samlar exempel på hur naturen inspirerat till design och innovationer. Liksom exempel och kunskap om principer från naturen som lämpar sig att ”härma” och kopiera i produkter, design och andra innovationer.

BiomimicryGuild är en konsultverksamhet för företag som vill förstå hur biomimetik kan användas som katalysator och motor för innovationer i företags produktutveckling. Liksom att lära företag förstå hur biomimetikens principer fungerar och hur företag kan skapa samarbeten mellan forskare och affärsfolk för att få fram innovationer.

Chris Allen, Biomimicry Institute

Chris Allen, Biomimicry Institute

Vi fick tillfälle att intervjua Chris Allen och höra mer om hans erfarenheter och insikter om biomimetik som en katalysator för innovationer. Liksom  hans erfarenheter från att under tio år jobbat med företag som vill använda biomimetik för utveckling av nya produkter, tjänster eller som lösning på problem. Intervjun gjordes via Skype.

Se också video med Chris Allens föreläsning på BioinspiredForum.

Se fler videos med Chris Allen och andra talare på BioInspiredForum.

Tags: BioInspiredForum · Biomimetik · design · forskning · video

0 responses so far ↓

  • There are no comments yet...Kick things off by filling out the form below.

Leave a Comment